ویژگی های راکت خوب- هایپرکلابز

زهرا نصیری 4 سال پیش
ویژگی های راکت خوب- هایپرکلابز هایپرکلابز :

هنگام خرید راکت به چه نکاتی توجه کنیم؟

این باور که یادگیری تنیس با خرید راکت شروع می‌شود، غلط است. با هر مربی یا مرکز آموزش تنیس که تماس بگیرید به شما می‌گوید که چند جلسه با راکت مربی بازی کنید و بعد سراغ خرید بروید. یکی، دو هفته بعد از شروع یادگیری تنیس، زمان خرید راکت تنیس است. برای این کار باید اطلاعات کاملی درباره راکت‌ها داشته باشید تا انتخاب شما، چند سالی برای‌تان عمر کند. برای چنین گزینشی بهتر است اول این گزارش را بخوانید تا تمام اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید و به خرید بروید.

هرقدر قاب محکم‌تر، قدرت بیشتر

هر قدر قاب راکت شما محکم‌تر باشد قدرت بیشتری را ایجاد می‌کند. راکت‌های پر قدرت، بلندتر و دارای صفحه بزرگ‌تری هستند و هنگام چرخش، نیروی پیچشی بیشتری را ایجاد می‌کنند و قسمت مرکزی راکت بزرگ‌تر است اما بازیکنان حرفه‌ای نیاز به یک راکت سبک‌تر دارند تا بتوانند سریع‌تر حرکت دهند.

در بازی‌های حرفه‌ای سرعت به اندازه قدرت اهمیت دارد. برای شما که مبتدی هستید بهتر است از راکت‌های قدرتی استفاده کنید چون هنوز اول راه هستید و ممکن است به خوبی نتوانید قدرت لازم را به راکت وارد کنید و از سوی دیگر بازی شما و مربی چندان سرعتی نیست. این راکت‌ها با افزایش قدرت ضربه‌های شما باعث بهتر شدن بازی‌تان می‌شوند و از این جهت به اینها Game Improver هم می‌گویند. یعنی راکت‌هایی که بازی شما را بهتر می‌کنند و انگیزه خوبی برای ادامه آموزش می‌شوند.

اندازه گریپ را فراموش نکنید

سایز گریپ یعنی میزان ضخامت دسته راکت که می‌تواند قدرت مانور به بازیکن بدهد. یک گریپ خیلی کوچک به بازیکن قدرت مانور بیشتری می‌دهد، اما فشار بیشتری را به عضلات ساعد و دست وارد می‌کند چرا که بازیکن نیروی بیشتری برای نگه داشتن راکت نیاز دارد. گریپ‌های بزرگ‌تر برای عضلات راحت‌تر هستند اما دست و مچ تحرک کمتری خواهند داشت. اگر در آرنج خود احساس درد می‌کنید، بهتر است راکتی با گریپ بزرگ‌تر را امتحان کنید که فشار کمتری بر عضلات تان وارد شود.

محافظت دست و بازوی شما

هر چقدر وزن بدنه راکت که به اصطلاح وزن جرمی گفته می‌شود، بیشتر باشد، یعنی راکت مقاومت بالاتری دارد و به نوبه خود از بازو و دست بازیکن محافظت بیشتری می‌کند. راکت‌هایی با وزن جرمی کمتر، محافظت کمتری را از دست و بازوی شما هنگام برخورد توپ با آنها خواهند داشت. راکت با وزن جرمی بیشتر نه تنها محافظت بیشتری از بازیکن می‌کند، بلکه می‌تواند به او کمک کند تا چرخش و پیچش بیشتری را بر راکت، هنگام وارد آوردن ضربات داشته باشد. البته این اصل برای افراد مبتدی حائز اهمیت است.

پهنای قاب بیشتر، استحکام بیشتر

پهنای قاب راکت در سرعت برگرداندن توپ تاثیر دارد. راکت با پهنای بیشتر، راکتی محکم است. یک راکت محکم سرعت برگشت توپ را زیاد می‌کند زیرا انرژی کمتری برای خم کردن راکت صرف می‌شود. البته این افزایش سرعت بهایی دارد و آن هم لرزشی است که به بازو وارد می‌شود.

اسباب کنترل

راکت‌های سبک که صفحه‌ای سنگین دارند، برای بازیکنان تازه وارد مناسب‌تر هستند چون به آنها اجازه می‌دهند که راکت را سریع‌تر به چرخش دربیاورند و در عین حال از وزن صفحه راکت برای ایجاد قدرت و کنترل استفاده کنند. بازیکنان پیشرفته که می‌توانند قدرت بیشتری را از خود نشان دهند تمایل به راکت‌های سنگین‌تر با صفحه سبک‌تر را دارند زیرا این راکت‌ها باعث می‌شوند تا آنها در بازی کنترل کافی داشته باشند.

به اندازه صفحه راکت توجه کنید

اندازه صفحه راکت که محدوده آن بین 85 تا 135 اینچ مربع است، می‌تواند تاثیر چشمگیری بر بازی شما داشته باشد. صفحه راکت با اندازه بزرگ‌تر، دارای بخش مرکزی بزرگ‌تری است و هنگام برگشت توپ سرعت بیشتری را به آن می‌دهد. یک صفحه بزرگ مقاومت راکت را در پیچش و چرخش افزایش می‌دهد. رایج‌ترین اندازه صفحه راکت حدود 100 اینچ مربع است. راکت‌های قدرتی معمولا Oversize هستند؛ یعنی اندازه صفحه‌شان از 105 بزرگ‌تر است.

اکثر راکت‌های سرسنگین- Head Heavy- قدرتی هستند ولی ایرادشان این است که اگر دچار مشکل بازو باشید یا بازو ضعیفی داشته باشید، این مشکل را تشدید می‌کند. در عوض بعضی از راکت‌ها از قبیل Wilson BLX Stratus 3 با کمتر کردن سفتی راکت (stiffness) این مشکل را تا حد خیلی زیادی حل کردند. اگر شما بعد از بازی کردن با راکت‌های سرسنگین در بازوهای‌تان احساس درد کردید و این درد به مدت چند هفته بازی مداوم استمرار داشت، بهتر است یک راکت سرسبک‌تر تهیه کنید. خانم‌ها باید بیشتر به این نکته توجه کنند چون عارضه مچ درد به دلیل بازی با راکت سنگین در خانم‌ها متداول‌تر است. به همین دلیل بچه‌ها هم باید از راکت‌های مخصوص گروه سنی خود junior استفاده کنند تا به مچ آنها آسیبی وارد نشود.

سیم ضخیم برای مبتدی‌ها

در مورد ضخامت سیم سه انتخاب دارید؛ 15، 16 و 17 ضخامت سیم‌های راکت موجود در بازار است. ضخامت 15 ضخیم‌ترین نوع است. سیم ضخیم دوام بیشتر و سیم نازک انعطاف بیشتری دارد. برای افراد مبتدی ضخامت سیم بهتر است 15 یا 16 باشد. سیم راکت شما برای عملکرد بهتر به تنژن احتیاج دارد که تنژن‌های توصیه شده برای سیم در راکت‌های مختلف متفاوت است. هر راکت تنژن‌‌های توصیه شده‌ای دارد که معمولا داخل گلوی راکت نوشته می‌شود. تنژن‌‌های سخت‌تر سیم، کنترل بهتر و tensionهای ملایم‌تر سیم، قدرت بیشتری به بازیکن می‌دهند. /

منبع :http://www.coca.ir/features-good-racket/

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از زهرا نصیری

فیروز کریمی از ورود به همه‌ ورزشگاه‌ها محروم شد!
مهاجم محبوب تیم ملی متاهل شد!!
قرارداد باور نکردنی سردار آزمون اورتون
در آخرین گفت‌وگو، شیث رضایی از برگزاری کنسرت و تولید آلبومش خبر داد
محمدعلی اینانلو قدیمی ترین کارشناس و مفسر والیبال ایران در گذشت
واکنش سوشا مکانی به پخش شدن عکس های خانوادگی اش
بیانیه باشگاه استقلال: متاسفانه فوتبال ایران از گذشته دچار بی برنامگی و بی عدالتی بوده
تیم منتخب جهان
تمجید سایت فرانسوی از علی دایی
جدیدترین تجارت علی دایی در تهران
درگیری عابدزاده با ماموران حراست ورزشگاه آزادی
کی روش: بهترین دربی سال های اخیر بود
نشسته ورزش كنيد
چیلاورت: مارادونا شایسته ریاست فیفا نیست
قیمت بلیط بازی افغانستان - ژاپن؛ 50 هزار تومان!
رای کمیته انضباطی AFC در خصوص دیدار نفت و الاهلی صادر شد
به همت یک هوادار متعصب؛ تماشای بازی پرسپولیس و فولاد برای پرسپولیسی ها رایگان شد
مثلث برمودای کی روش، مکزیک و مرخصی
صفائی: تنها یک نفر شانس کسب سهمیه المپیک دارد
پروپچیچ بالاخره استقلالی شد