فواید فوق العاده ی گپ زدن- هایپرکلابز

فواید فوق العاده ی گپ زدن- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اگر از گپ زدن‌های گاه و بی‌گاه از سوی دیگران ـ غریبه و آشناـ در مکان‌های مختلف بیزار هستید، باید گفت در این مورد تنها نیستید. شاید خجالتی، درونگرا یا بی‌حوصله هستید و تحمل این گپ زدن‌ها را ندارید یا ممکن است این نوع گفت‌وگوها را بی‌معنی و بیهوده بدانید و از ناخواسته قرار گرفتن در این لحظات آزرده خاطر شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید ترجمه‌ای است از یکی از مطالب psychologytoday در افزایش مهارت‌های گپ و گفت.

احتمال دارد مانند بسیاری از مردم فکر کنید موضوعات مهم‌تری در زندگی برای اندیشیدن و صحبت کردن دارید. بسیاری از مردم از گردهمایی‌های خانوادگی فراری‌اند، زیرا مجبور می‌شوند ساعت‌ها به گفت‌وگوها و غیبت‌های بدون فکر علیه دیگران یا لاف زدن‌ها در مورد بچه‌های دیگران گوش کنند. این افراد تقریبا از رفتن به جشن‌ها و مهمانی‌ها گریزانند و هرگز دوست ندارند با دیگران وارد گفت‌وگوهای بی‌حاصل بر سر مسائل بی‌اهمیت شوند یا حتی در محل کار از همکارانشان دوری کرده و به طور کل حوصله شنیدن حرف‌هایشان را ندارند.

اما ممکن است متعجب شوید، اگر بفهمید تمام آن گفت‌وگوهای کوتاه نه تنها مهارت‌های اجتماعی مهمی محسوب می‌شوند، بلکه می‌توانند با روش‌هایی مناسب آن ساعات عذاب‌دهنده را به لحظاتی تبدیل کنند که هم عذاب نبرند و هم سودمند و پرفایده نیز باشند.

درواقع به دنبال این گفت‌وگوها می‌توانید در مورد برخی مسائل به طور غیرمستقیم اطلاعات خوبی به دست آورید. گاهی اوقات هم این گفت‌وگوهای کوتاه می‌توانند درهایی به روی دوستی‌ها یا فعالیت‌های جدید باز کند.

اگر می‌خواهید از این گپ زدن‌ها خسته نشوید و حتی اگر برخلاف میل‌تان شروع شوند، عذاب نکشید و آن را به شرایط مفید تبدیل کنید، چند روش زیر را به کار برید:

۱ـ به موارد کوچک توجه کنید

مسلما هیچ کس مثلا در یک ساعت شاد مهمانی یا جشن عروسی قصد ندارد کار مهمی انجام دهد یا به راز عمیق موضوعی پی ببرد. در این گونه لحظات بیشتر مردم به دنبال سپری کردن وقت‌شان با گفت‌وگوهای مورد علاقه‌شان هستند. در این مواقع بهتر است به جای سکوت کردن درخصوص موضوعات به ظاهر کم‌اهمیت، پرسش‌های مختلف بپرسید. با این کار به راحتی سوژه‌های مطرح شده را به سمت جذاب‌تر شدن پیش می‌برید و حتی ممکن است از شنیدن برخی موضوعات از طرف همکاران، دوستان، خانواده‌ها یا حتی افراد کاملا غریبه شگفت‌زده شوید.

۲ـ گپ زدن‌ها را اولین گام در شروع یک فرآیند بدانید

پرسیدن از کسی که او در زندگی‌اش چه می‌کند یا اهل کجاست، فقط شروع یک گفت‌وگو نیست؛ بلکه روشی برای گفتن این است که «من از هم صحبتی با شما لذت می‌برم.» گاهی اوقات شنیدن سوژه‌های مطرح شده می‌تواند به اطلاعات‌تان بیفزاید و حتی شما را به جایی ببرد که حتی تصورش را هم نمی‌کردید. به طور مثال خانمی می‌گفت هنگام این نوع گفت‌وگوها با همسرش آشنا شده بود. آنها فهمیده بودند دوران کودکی‌شان در همسایگی هم زندگی می‌کردند و این مقدمه آشنایی دوباره و در نهایت ازدواج‌شان شده بود.

۳ـ اجازه دهید دیگران شما را بشناسند

گاه هنگام گفت‌وگو در مورد جنبه‌های بی‌اهمیت زندگی، فرد به‌تدریج به سمت گفت‌وگوهای عمیق‌تر هدایت می‌شود، زیرا افراد موقع گپ زدن، نسبتا احساس راحتی می‌کنند. وقتی شما جزئیات کم‌اهمیت زندگی‌تان را با دیگران در میان بگذارید، درحقیقت به دیگران اجازه می‌دهید شما را بهتر بشناسند و برعکس وقتی به اشاره‌های اندک دیگران درخصوص خودشان توجه نشان می‌دهید، به آنها تلویحا می‌گویید دوست دارید بدانید که هستند و بدین ترتیب آنها با شما احساس راحتی بیشتری خواهند کرد و این موضوع می‌تواند به ارتباط عمیق‌تر و به وجود آمدن صمیمت منجر شود.

۴ـ خود را صادقانه ارزیابی کنید

وقتی با کسی به گفت‌وگو می‌نشینید، می‌توانید تا حدی به روحیات او و این که با دیگران چه رفتاری دارد یا مناسب معاشرت هست یا خیر پی ببرید. گپ زدن‌ها گاهی اوقات اطلاعات زیادی به دست می‌دهند.

و سخن آخر این که اگر با تمام توضیحات فوق، باز هم حوصله این گفت‌وگوها را ندارید، ابتدا صادقانه وجود خود را ارزیابی کنید. شاید نسبت به تاثیری که ممکن است روی دیگران بگذارید، نگران هستید. برخی مردم به سبب این نگرانی، از این نوع گفت‌وگوهای کوتاه دوری می‌کنند و این مساله‌ای است که به اعتماد به نفس‌تان برمی‌گردد، اما اگر واقعا از این گپ زدن‌ها بیزار هستید و برایتان اهمیت ندارد که مثلا فلان خانم برای کودک‌اش چه پوشکی می‌گیرد یا نوزادش چقدر باهوش است، مشکلی نیست. شما می‌توانید و البته حق دارید از کنار او بلند شده و سرتان را به کاری دیگر گرم کنید یا با فرد دیگری که مایلید هم‌صحبت شوید. فقط مهم است به یاد داشته باشید که این کار را باید با ترفند مناسب و بدون این که باعث رنجش دیگران شوید، انجام دهید. تا جایی که می‌توانید باید روی دیگران اثر خوب بگذارید.

و بازهم باید یادآور شد که گپ زدن‌ها می‌توانند در شناخت مردم، دنیا و حتی خودتان بسیار باارزش باشند.

منبع :http://www.shebreh.ir/%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب