آیا از سلامت چشم کودکتان مطمئنید؟- هایپرکلابز

فاطمه مطلق 7 سال پیش
آیا از سلامت چشم کودکتان مطمئنید؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

«کندی بیدرمن» همانند دیگر بچه های مهد کودک عادی و طبیعی به نظر می رسید. او همیشه سرحال و شادمان بود، بازی اسکیت، دوچرخه سواری و بازی با دوستانش را بسیار دوست داشت. در انجام دادن تکالیف خود بسیار تلاش می کرد، اما باز هم نمی توانست همانند همکلاسیهایش باشد و به پای آنها برسد. پدر و مادرش تصور می کردند که او یک کودک معمولی و طبیعی است و شاید این تقلای بیش از حد در مورد تکالیفش یک نوع وسواس کودکانه است. آنها هرگز تصور نمی کردند که دخترشان مشکل بینایی دارد.
اما «کندی» در سن ۵ سالگی پس از اینکه سگی نزدیک چشم او ضربه ای وارد کرد، به چشم پزشکی رفت و آزمایشات پزشکی از چشم او نشان داد که یک چشم او اصلاً بینایی ندارد و چشم دیگرش نیز بزودی بینایی اش را از دست خواهد داد. او به بیماری امبلیوفیا یا تنبلی چشم مبتلا بوده است. این بیماری باعث کاهش بینایی چشم در کودکان می شود و تقریباً ۵۰۰ هزار نفر از کودکان قبل از رفتن به مدرسه به این بیماری مبتلا می شوند. پدر و مادر «کندی» از این واقعه شگفت زده و شوکه شدند، چرا که او در بدو ورود به مهد کودک و حتی قبل از آن تحت معاینات چشم پزشکی قرار گرفته بود، اما هیچ کدام از آنها علائمی از بیماری در او نشان نداده بود.
داستان «کندی» خیلی هم عجیب نیست و از هر ۱۰ کودک، یکی از آنها با مشکل بینایی و چشم مواجه است. کارشناسان پس از مطالعات فراوان به این نتیجه رسیدند که تقریباً یک سوم کودکان زیر ۶ سال با مشکل بینایی مواجه اند.
نوزادانی که دچار تنبلی چشم هستند و از این بیماری رنج می برند، ممکن است در مراحل بعدی رشد خود نیز دچار مشکل شوند و تأخیری در رشد بعدی آنها ایجاد شود. به طور مثال، ممکن است نتوانند رفتارهای مناسب را تشخیص و برخی از الگوهای رفتاری را یاد بگیرند. مشاهده ساده معمولاً کافی نیست، زیرا والدین «کندی» نیز تصور می کردند چون دخترشان به اشیا نگاه می کند و از لحاظ ظاهری مشکلی ندارد، پس سالم است.
تحقیقات نشان داده آزمایشاتی که در مهد کودک یا مدرسه روی بچه ها انجام می شود، معمولاً درست نیست، زیرا این آزمایشها را پرستاران یا افراد تحت آموزش انجام می دهد و ۶۸ درصد کارایی لازم را ندارد آزمایشات درست در مورد چشم باید توسط چشم پزشک یا متخصصین چشم انجام شود و علاوه بر استفاده از علائم مربوطه، از دستگاههای خاص و پیشرفته نیز برای دقیق تر بودن آزمایش استفاده شود.
دکتر «خوزه زابا» متخصص چشم می گوید: شما وقتی یک کودک را می بینید، نمی توانید متوجه مشکل بینایی او شوید، گاهی اوقات حتی علائم آن را نیز نمی توانید تشخیص دهید. اکثر اوقات این علائمی که شما مشاهده می کنید، مربوط به مشکلات دیگری است و شما بر اساس آن نمی توانید مشکل اصلی را ریشه یابی کنید.
اگر کودک شما از انجام تکالیف مدرسه، خواندن نامه، نوشتن اعداد، سر باز زد، یا در انجام آنها تنبلی کرد، ممکن است علائمی باشد که شما بتوانید متوجه شوید که او دچار مشکل بینایی است.
بنابراین، ما به والدین توصیه می کنیم که در سال دو مرتبه کودکان خود را نزد چشم پزشک ببرند و به دقت مورد معاینه قرار دهند.
گاهی اوقات والدین تصور می کنند که تا قبل از سنین ۳ سالگی کودکان احتیاج به معاینه ندارند، در صورتی که این درست نیست. پزشکان توصیه می کنند که حتماً از بعد از ۹ ماهگی و تا قبل از سه سالگی مرتباً نوزاد یا کودک خود را نزد چشم پزشک ببرید و از سلامت چشمان او اطمینان حاصل کنید، زیرا هرچه زودتر بیماری را تشخیص دهید، درمان آن راحت تر و بهتر است و احتمال بهبودی بیشتر می شود. به محض اینکه والدین «کندی» متوجه بیماری او شدند، او را تحت درمان قرار دادند.
پزشکان یک رژیم غذایی مناسب و یک رژیم ورزشی برای او تجویز کردند و با انجام حرکات خاصی، او را مجبورکردند تا از چشم تنبل و کم کارش بیشتر استفاده کند و کارایی آن را تقویت کند و از عینک طبی نیز استفاده کند و کم کم حس بینایی او تقویت شد و بهبود پیدا کرد. مادر «کندی» می گوید: معلمان مدرسه پس از آگاهی از مشکل وی به او کمک بسیار و سعی کردند اکثر درسها و امتحانات را به صورت شفاهی از او سؤال کنند به او اجازه دادند تا تکالیف خواندنی را بیشتر در منزل انجام دهد و حتی نسبت به بقیه دانش آموزان تکالیف کمتری به او دادند. در کلاس به او کاغذی می دادند که فقط سفید بود و خطوط سیاه بزرگی داشت تا او قادر به تشخیص آن باشد و در ضمن سؤالها برای او در اندازه بزرگتر چاپ می شد. این باعث شد تا او دیگر احساس ناتوانی نکند و از همه بهتر اینکه با چشمان گریان به منزل بازنگردد و حالا او در سن ۷ سالگی به زندگی طبیعی خود بازگشته است و مثل دیگر کودکان قادر به دیدن است.

منبع :http://www.akairan.com/koodak/bimari/cheshm-kodak....

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب