پروانه وثوق- هایپرکلابز

سید مهدی معرف 7 سال پیش
پروانه وثوق- هایپرکلابز هایپرکلابز :

پروانه وثوق (اسفندماه ۱۳۱۴، تفرش - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲، تهران) دارای مدرک فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان، رییس هیات امنای بیمارستان محک و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران بود.او همچنین در بیمارستان‌های مفید و کودکان تهران به مداوای کودکان مبتلا به سرطان می‌پرداخت. وی را «فرشته نجات کودکان سرطانی ایران» و «مادر ترزای ایران»می‌نامیدند.
روانه وثوق در اسفندماه ۱۳۱۴ در شهرستان تفرش در استان مرکزی به دنیا آمد. او دکترای عمومی خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشکده علوم پزشکی تهران گرفت و دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی‌ایش در خون و آنکولوژی را در دانشگاه‌های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند. وثوق همچنین دوره تکمیلی پزشکی خود را در دانشگاه واشنگتن به پایان رساند.
او پس از اتمام تحصیلاتش به ایران بازگشت و در سال ۱۳۵۰ در بیمارستان کودکان علی‌اصغر تهران آغاز به کار کرد. او بخش هماتولوژی و آنکولوژی را در این بیمارستان راه‌اندازی کرد. او همچنین از ابتدای تاسیس موسسه محک در سال ۱۳۷۰ با این مرکز همکاری می‌کرد و از آغاز فعالیت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ به صورت داوطلبانه سرپرستی تیم پزشکی این بیمارستان را بر عهده داشت.[۴] وی بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب و مقاله در زمینه بیماری‌های خون و سرطان کودکان تالیف کرده است.وی در سالهای خدمات موثر پزشکی خود، کودکان سرطانی بسیاری را از سراسر جهان درمان کرده و سلامتی را به آنان بازگردانده بود.

پوانه وثوق هیچ‌گاه ازدواج نکرد. او سحرگاه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ پس از یک دوره بیماری در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

منبع :http://fa.wikipedia.org
6 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 3 دیدگاه از 3 دیدگاه
مجيد عباسي مجيد عباسي روحش شاد روح بزرگش شاد
7 سال پیش
مدین ..... مدین ..... سلام آقامهدی معرف عزیز من یکی از بیمارای خانم دکتر بودم خیلی خانم متشخصی بودند روحش شاد ویادش گرامی ازشماهم ممنونم که باعث شدید به روح پاکشون صلوات بدم
7 سال پیش
ليلا شريفي ليلا شريفي مرسی از نوشته شما جناب آقای معرف، بله واقعا ایشان انسان بزرگی بوده اند روحشان شاد.
7 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب