فرزاد طالبی: این یک جشنوارهٔ ملی است- هایپرکلابز

راحله ... 7 سال پیش
فرزاد طالبی: این یک جشنوارهٔ ملی است- هایپرکلابز هایپرکلابز :

نهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی در دو بخش «منقبت خوانی» و «مولودی خوانی» با توجه به ایام گرامی ماه ربیع الاول، میلاد حضرت محمد (ص) و هفته وحدت با محوریت شادیانه‌ها برگزار می‌شود. حالا دومین نشست خبری نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و دبیر این دوره از جشنواره در شهر کرمان برگزار شد و در آن «فرزاد طالبی» - سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- به این نکته اشاره کرد که این جشنواره‌ یک جشنوارهٔ ملی است که منشا گونه‌های مختلفی از موسیقی کشورمان بوده و باید به آن بیشتر از این‌ها اهمیت داد. به معنای دیگر می‌توان این طور گفت که حیات و ممات موسیقی ایرانی به حفظ و نگهداری از فعالیت‌های مرتبط با حوزه موسیقی نواحی و مقامی بستگی دارد.

او که به عنوان رییس نهمین جشنوارهٔ موسیقی نواحی فعالیت می‌کند، همچنین ادامه داد: «جشنواره موسیقی نواحی باید بتواند به با شناسایی استعداد‌ها و معرفی هنرمندان مستعد به جریان اصلی موسیقی کشور، ایجاد کننده و معرف حرکتی باشد تا مخاطبان عام بتوانند از آثار مرتبط با این حوزه استفاده کنند و این رویداد مختص به برگزاری جشنواره نباشد. این جشنواره باید حرکت مداومی باشد که موسیقی با ارزش نواحی با این استمرار بتواند به فضای اصلی فعالیت‌های موسیقی کشور بیاید و در فضایی به مخاطب ارائه شود که تمام ایران از شنیدن این نواهای آسمانی بهره‌مند شوند.»

سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بیان کرد: «برپایی نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران می‌تواند فرصتی را فراهم کند تا این اصوات ارزشمند گستردگی بیشتری در فضای عمومی جامعه داشته باشد، همه ما باید فضا را به سمتی هدایت کنیم که موسیقی نواحی در تمامی عرصه‌های اجتماعی خریدار داشته باشد و به نوعی حرکت کند که نیازهای مالی را نیز از درون خود تامین کند. البته این فضا نیازمند زیر ساخت‌هایی است که باید کمک‌های دولتی در آن به صورت جدی دنبال شود، موضوعی که تمامی مدیران وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به تناسب فعالیت خود به آن تاکید زیادی دارند.»

سرپرست دفتر موسیقی همچنین به این نکته اشاره کرد که در برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی نواحی همکاری بسیار خوبی میان استانداری کرمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است. البته بنده بر این باورم برگزاری این رویداد مهم نیازمند زیر ساخت‌هایی است دولت در آن نقش محوری دارد: ‌ «تقویم جشنواره برای برگزاری در هفته وحدت و ایام میلاد حضرت رسول اکرم (ص) طراحی شده است و اگر می‌بینیم این دوره از جشنواره به میزبانی استان کرمان برگزار می‌شود به دلیل ظرفیت‌ها بسیار زیاد مدیریتی و توانایی هنرمندان موسیقی مقامی کرمان است که این امکان را برای ما قراهم کرده تا در این شهر میزبان هنرمندان و مخاطبان این گونه موسیقایی باشیم. به هر ترتیب این دوره از جشنواره نسبت به دوره‌های گذشته تغییرات زیادی دارد، ضمن اینکه پیشنهاد شده برای جذب گردشگر به استان این رویداد در زمانی برگزار شود که بتوانیم بهترین استفاده را از فضای موجود داشته باشیم. چرا که معتقدیم این دوره از جشنواره باید در حد و اندازه‌های جشنواره موسیقی فجر برگزار شود.»

«محمدرضا علیزاده» -مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان- نیز در این نشست خبری گفت: «ه‌مان طور که علاقه مندان موسیقی می‌دانند با توجه به تفاهم نامه‌ای که بین استاندار کرمان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت امسال منعقد شد نهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور در کرمان برگزار می‌شود. طبق این تفاهم نامه دبیرخانه جشنواره به مدت سه سال در کرمان خواهد بود. با توجه به جلسات متعددی که در شورای سیاست‌گذاری جشنواره تهران و کرمان داشتیم قرار بر این شده که بخش‌های علمی و محتوایی جشنواره به عهده معاونت هنری و دفتر موسیقی وزارت ارشاد و فعالیت‌های اجرایی نیز در استان کرمان صورت بگیرد. البته طی هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان، تعدادی از اجرا‌ها در منطقه جنوب استان کرمان برگزار خواهد شد. این در حالی است که چهار تالار در جنوب و ۹ تالار در شرق و شمال استان کرمان برای برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در نظر گرفته شده است.»

ایرج نعیمایی دبیر نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز در این نشست با تقدیر از اقدامات ستاد برگزاری جشنواره در کرمان بیان کرد: «متاسفانه به دلیل شرایطی که در گذشته به وجود آمد برگزاری جشنواره موسیقی نواحی دچار رکود و ما تا چند مدت شاهد برگزاری چنین برنامه تاثیرگذاری نبودیم. اما خوشبختانه به اهتمام دوستان و مدیران ارشد استان کرمان این جشنواره بعد از چند سال وقفه برگزار می‌شود تا با‌‌ همان اهداف بلند استمرار پیدا کند.»

وی با بیان اینکه جشنواره موسیقی نواحی باید جزوی از شناسنامه فرهنگی استان کرمان باشد، گفت: «ما برای برگزاری این جشنواره تلاش کردیم تا با حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد غیر از اجرای آثار مختلف در این حوزه، فعالیت‌های پژوهشی نیز داشته باشم که در این فضا بخش انتخاب کتاب بر‌تر موسیقی نواحی، ارائه مقالات مختلف از پژوهشگران و دانشجویان مقطع کار‌شناسی ارشد با محوریت شادیانه‌ها، تولیدات متناسب با جشنواره و بزرگداشتی از پیشکسوتان حوزه موسیقی نواحی و مقامی ایران از جمله برنامه هاست. این در حالی است که برپایی نمایشگاه سازهای موسیقی نواحی و مقامی در موزه هرندی کرمان نیز از جمله برنامه‌های جنبی نهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور در استان کرمان خواهد بود.»

منبع :http://www.musicema.com/node/253345

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

آلبوم اطاق ساکت مجتبی کبیری منتشر شد
حجت اشرف زاده: کمرنگ شدن گرایش جوانان به موسیقی اصیل ایرانی
گروه موسیقی Minus1 هم مجوز انتشار آلبوم دریافت کرد
بازدید از موزه ملی ارمنستان و دیدن آثار هنرمندان ارمنی
کاور آلبوم جدید سامی یوسف
موزیک ویدئو نهان مکن با صدای سینا سرلک
سخنگوی وزارت ارشاد: آقای وزیر از این مسأله بسیار دلخور است
اولین «سنتوری» سینمای ایران، دو دهه پیش از رادان چه کسی بود؟
فرهاد فخرالدینی: شهبازیان و واثقی به عنوان رهبر مهمان در ارکستر فعالیت خواهند کرد
خواننده پاپ ایرانی به سوگ نشست
- چی چکا - ابراهیم منصفی با صدای ناصر منتظری در بازار موسیقی!
- عیاران - احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود
خواننده جدید - دنگ شو - معرفی شد
اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به دلیل - نوازندگی زنان - لغو شد
تور کنسرت‌های آیهان از اردبیل تا تهران
مازیار فلاحی خواننده خوش صدا پا در عرصه بازیگری گذاشت
- انوشیروان روحانی - از هنرجویان میزبانی کرد!
ارکستر سمفونیک تهران به یاد علمدار کربلا به روی صحنه رفت
بازخوانی آخرین گفت‌وگوی موزیسین فقید - بابک بیات
همزمان با انتشار اثر جدید این خواننده با نام «دچار» از سوی وی عنوان شد