سی امین جشنواره موسیقی فجر فراخوان داد- هایپرکلابز

سی امین جشنواره موسیقی فجر فراخوان داد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ستاد اجرایی سی امین جشنواره موسیقی فجر امروز (دوشنبه 9 تیرماه) فراخوان شرکت در این رویداد بین المللی را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از انجمن موسیقی ایران، دبیرخانه سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر شرایط و مقررات بخش رقابتی این جشنواره را در شاخه های گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی و گروه نوازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی، آواز جمعی و آهنگسازی را به شرح زیر اعلام کرد:

الف - بخش اجراهای زنده

1- موسیقی کلاسیک ایرانی:

- در این شاخه تعداد اعضای گروه بین 3 تا 12 نفر بوده و فقط از سازها ایرانی استفاده شود.

- اجرای قطعات جدید (اجرا و منتشر نشده)، امتیاز ویژه خواهند داشت.

- قطعات ارائه شده می توانند سازی یا آوازی باشند.2- موسیقی کلاسیک غیر ایرانی:

- در این شاخه تعداد اعضای گروه نباید کمتر از 3 نفر باشد.

- اجرای حداقل سه قطعه از سه دوره اصلی تاریخ موسیقی ترجیحاˈ باروک ، کلاسیک ، رمانتیک یا معاصر و یک قطعه از آهنگساز ایرانی الزامی است.3 – اجرای آواز جمعی:

- در این شاخه تعداد اعضای گروه ( خوانندگان کر) نباید کمتر از 8 نفر و بیش از 16 نفر باشند.

- مدت زمان آثار ارائه شده برای انتخاب، حداقل 15 دقیقه و حداکثر 20 دقیقه باشد.

- اجرای حداقل دو قطعه از دو دوره تاریخ موسیقی و نیز یک قطعه با تم برگرفته از موسیقی محلی یا موسیقی کلاسیک ایرانی الزامی است.

دراین بخش اجرای قطعه ای با تم برگرفته از موسیقی محلی یا موسیقی کلاسیک ایرانی با تنظیم اختصاصی از سوی گروه دارای امتیاز ویژه خواهد بود.جوایز:

هیات داوران بخش رقابتی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، برای هر یک از بخش های سه گانه اجراهای موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی کلاسیک غیر ایرانی و آواز جمعی جوایز زیر را درنظر گرفته است:

برگزیده اول – تندیس جشنواره، لوح تقدیر و 120 میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده دوم – لوح تقدیر و 80 میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده سوم – لوح تقدیر و 50 میلیون ریال جایزه نقدی

ستاد جشنواره این حق را برای خود قایل است تا بر اساس رای هیات داوران، جایزه برگزیده هر یک از رتبه ها را به صورت مساوی بین دو گروه تقسیم کند.

گروه های راه یافته به مرحله نهایی در بخش گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی کلاسیک غیر ایرانی برای 45 دقیقه و گروه های آواز جمعی برای 30 دقیقه آمادگی اجرای صحنه ای را داشته باشند.

به منظور ارتقاء سطح کیفی گروههای پذیرفته شده در بخشهای رقابتی موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی کلاسیک غیر ایرانی و آواز جمعی، ستاد جشنواره سعی خواهد کرد امکاناتی همچون برخورداری از حضور اساتید و مشاوران هنری، تامین محل تمرین و ... به گروه های راه یافته به مرحله نهایی جشنواره ارائه کند.ب – بخش آهنگسازی:

ب – 1- موسیقی ملی ایران:

ـ آثار ارسالی در این شاخه برای سازهای ملی ایران(کلاسیک ایرانی و نواحی) تصنیف شوند.

- آثار ارسالی برای حداقل 4 ساز تصنیف شده باشند.

- آثار ارسالی شامل پارتیتور کامل و نمونه صوتی ضبط شده با کیفیت مطلوب باشند.

- قطعات ارسالی نباید قبل از برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر(اسفند 1392)، به صورت کنسرت اجرا ، و یا به صورت آلبوم منتشر شده باشند.ب – 2- موسیقی کلاسیک غیر ایرانی:

- آثار ارسالی در این شاخه، میتوانند به صورت ارکسترال، تکنوازی و آنسامبل (2 تا 10 نفر نوازنده و خواننده) و کرال نوشته و تنظیم شده باشند.

- در آثار ارسالی، استفاده از عناصر موسیقی ایرانی و نواحی دارای امتیاز ویژه ای خواهد بود.

- اثر ارسالی باید شامل پارتیتور کامل و نمونه صوتی (ضبط شده یا به صورت Midi) با کیفیت مطلوب باشد.

- اثر ارسالی باید یک قطعه کامل به مدت زمان حداقل 5 دقیقه باشد.

- قطعات ارسالی نباید قبل از برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر(اسفند 1392)، به صورت کنسرت اجرا ، و یا به صورت آلبوم منتشر شده باشند.ب – 3 – پایان نامه

ـ فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی میتوانند پایان نامه های خود را برای شرکت در این بخش ارسال کنند.

ـ برای مدت زمان اثر و یا تعداد سازهای استفاده شده در آثار ارسالی، محدودیتی وجود ندارد.

- پایان نامه های برگزیده جشنواره های گذشته، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.جوایز:

هیات داوران بخش آهنگسازی سی امین جشنواره بینالمللی موسیقی فجر، به برگزیده هر یک از بخشهای سه گانه فوق (ملی ایران، کلاسیک غیر ایرانی و پایاننامه)، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 60 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا خواهد کرد.

ستاد جشنواره این حق را برای خود قایل است تا بر اساس رای هیات داوران، جایزه برگزیده هر یک از بخشها را به صورت مساوی بین دو نفر تقسیم کند.

هر آهنگساز می تواند حد اکثر 2 قطعه در هر یک از شاخه ها، برای شرکت در بخش رقابتی به دبیرخانه جشنواره ارائه کند.مهلت ارسال آثار تا پایان مهر ماه 1393 است و آثار ارسالی گروه های موسیقی متقاضی شرکت در جشنواره باید همراه با مشخصات کامل، شامل فرم درخواست شرکت در جشنواره ـ(قابل دریافت از پایگاه اطلاعرسانی جشنواره به نشانی www.fajrmusicfestival.com ) ـ نمونه اجرای تصویری بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب (حاوی قطعاتی که قرار است در جشنواره اجرا شود به مدت زمان 45 دقیقه)، بیوگرافی هنری گروه و متن اشعار به صورت تایپ شده (همراه با ترجمه معتبر اشعار غیر فارسی) به نشانی تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه پنجم، دبیرخانه جشنواره بین المللی موسیقی فجر ارسال شود.

گروه های برگزیده حائز رتبه اول در بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نمی توانند در بخش رقابتی شرکت کنند.

دبیرخانه جشنواره با شماره تلفنهای 66721170 و 66748055 آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان حضور در جشنواره است.

هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانی www.fajrmusicfestival.com اعلام خواهد شد و مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه بر عهده متقاضیان است.

پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی در شاخه های مختلف آغاز و اسامی گروههای پذیرفته شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.

ستاد جشنواره به جز تامین اسکان و پذیرایی گروه های شهرستانی، هیچگونه هزینه ای را به عنوان دستمزد یا هزینه ایاب و ذهاب و ... تقبل نخواهد کرد.

سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر دربهمن ماه برگزار می شود.

منبع :http://www.irna.ir/fa/News/81220635/%D9%85%D9%88%D...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب