راز محبوبیت جناب خان- هایپرکلابز

معصومه شوقي 8 سال پیش
راز محبوبیت جناب خان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

بعد از «نیما»، «جناب خان» دومین کاراکتری است که به واسطه حضورش در «خندوانه» این روزها به یکی از چهره‌های مطرح تلویزیون تبدیل شده؛ کاراکتری عروسکی که از مجموعه «کوچه مروارید» شبکه نمایش خانگی متولد شد اما در آن برنامه نتوانست آن طور که باید دیده شود.

رامبد جوان در فصل دوم «خندوانه» او را به عنوان یکی ازکارکترهای ثابت کنار برنامه‌اش قرار داد تا با یک سری ویژگی‌های منحصر بفرد، جای خودش را میان مردم باز کند. محبوبیت جناب خان خیلی زودتر از چیزی که فکرش را می کردیم اتفاق افتاد. دو سه هفته حضور این شخصیت در برنامه و اجرای استندآپ کمدی توسط او کافی بود تا به یک برند بدل شود و کلیپ‌هایش در شبکه‌های مجازی سر و صدای زیادی به راه بیندازند. این کاراکتر حالا آن قدر شناخته شده است که می‌توان خیلی راحت ابعاد مختلف شخصیتی‌اش را شکافت و راجع به دلایل موفقیت‌اش صحبت کرد.
تحلیل ویژگی‌های شخصیتی
شادی در عین غم : مهمترین ویژگی جناب خان این است که ذاتا شاد است. نه اینکه غصه نخورد یا درد و مشکلات درونی نداشته باشد ؛ چرا اتفاقا دارد اما تحت هر شرایطی سعی می کند بخندد. یک جورهایی معتدل آقای همساده! در مجموعه کلاه قرمزی . حالا او به کل مشکلاتش می‌خندند اما جناب خان اول مثل همه آدم ها ناراحت می شود و بعد سعی می کند ناراحتی‌اش را کنترل کند و با وجود دل شکستگی، حال و هوای خودش و دیگران را عوض کند. اتفاقا جذابیت کاراکتر جناب خان به این است که مثل همه آدم ها غمگین می شود. اگر قرار بود مدام بخندد و شادی کند قطعا حال خوشش غیر قابل درک بود. او هم مثل همه شکست عشقی می خورد و یک روزهایی توی خودش است. مثلا زمانی که احلام به خواستگاری‌اش جواب رد می‌دهد مایوس و سرخورده در استودیو می‌نشیند و اصلا حال و حوصله حرف زدن با کسی را ندارد. ولی کم کم شروع می کند به حرف زدن و خواندن آهنگ غمگین و نهایتا به جایی می رسد که باز هم دستهای بندری‌اش را بالا می‌آورد. انگار می‌پذیرد که خب حالا شکست خوردم اما نباید توی این وضعیت بمانم. باید تلاش کنم که همه چیز مثل سابق خوب باشد.
محمد بحرانی در صداپیشگی دو عروسک ببعی و آقای همساده در کلاه قرمزی نشان داده بود که توانایی ویژه‌ای در صحبت کردن به جای کاراکترهای عروسکی بزرگسال دارد و حالا هم برای جناب خان در قالب جنوبی فرو رفته.
امیال و آرزوها: بزرگترین آرزویش رسیدن به احلام است. سی سال مدام به خواستگاری‌ می رود و جواب رد می‌شنود اما همچنان دلش می خواهد کنار او باشد. اصلا شاید برای خوشبختی احلام باشد که درکنار لبو فروشی دلالی و خرید و فروش هم می کند. دلش می خواهد خانه خوبی برای او بخرد و خوشبختش کند.
لاف زدن و خالی بندی : اهل دروغ گفتن نیست اما دلش می خواهد خودش را آدم با رابطه‌ و مهمی نشان دهد. مدام می گوید که همه جا آشنا دارد و با همه دوست است حالا شاید در واقعیت این طور نباشد. اغراق در نمایش این مسئله که آدم مهمی است و در سراسر جهان بیزینس به راه می‌اندازد تا جایی رسیده که حتی درباره خرید و فروش تیم پاری سن ژرمن هم حرف می زند و خودش را سهامدار اصلی این تیم معرفی می کند.


مهربان و خوش قلب: دلش می خواهد به همه کمک کند حالا شاید در جایگاهی نباشد که بتواند این کار را انجام دهد اما بهرحال سعی می کند با دو سه تا تلفن نشان دهد که مشغول کمک به طرف مقابل است. درباره رابطه‌اش با رامبد جوان هم اصلا قصد آزار و اذیت و مسخره کردن او را ندارد. واقعا اسم «رامبد» برایش عجیب است و فکر می کند که او به خاطر این اسم دارد اذیت می‌شود. فقط به خاطر خود رامبد است که برایش دنبال اسم می گردد. دلش می خواهد او هم مثل بقیه یک اسم خوب داشته باشد یعنی صلاحش را می خواهد نه اینکه مسخره اش کند!
استقامت در راه هدف : برای رسیدن به چیزی که می خواهد تلاش می کند و حاضر نیست به راحتی شکست را بپذیرد. برای همین هم هست که از 21 سالگی هر هفته به همراه خانواده و فامیل می‌رود خواستگاری احلام و جواب رد می‌شنود اما باز هم بعد از 30 سال دست بردار نیست. جالب اینجاست که برای رسیدن به این هدف حاضر نیست حتی یک ذره هم از موضعش پایین بیاید. یعنی حاضر به اصلاح رفتارش نیست فقط میرود خواستگاری و می‌آید.
سادگی و متعجب بودن: جناب خان در طبقه اجتماعی به شدت ساده‌ و متوسطی رشد کرده برای همین هم خیلی چیزها برایش عجیب است. دایره واژگانش محدود است و نمی تواند بپذیرد آدم ها طور دیگری زندگی کنند و حرف بزنند. وقتی در مواجهه با مسائل مختلف و دور از ذهن قرار می گیرد به راحتی متعجب میشود و این تعجب را شدیدا بروز می دهد. جالب اینجاست که اصلا هم خودش را سانسور نمی کند. یعنی خجالت نمی کشد از اینکه معنی چیزها را نمی داند.
تقلید در روابط اجتماعی : با وجود سادگی اما دلش می خواهد خودش را یک تاجر برجسته نشان دهد. مثل آنها هندزفری در گوش میگ ذارد و مدام با لحنی که مخصوص آنهاست سعی می کند یک چیزی را یک جایی بخرد یا بفروشد. آدم متملقی نیست و حتی همین قربان و صدقه‌هایی که پشت تلفن می رود هم تقلیدی از روی آدم های این کاره‌ است.

جذابیت کاراکتر جناب خان به این است که مثل همه آدم ها غمگین می شود. اگر قرار بود مدام بخندد و شادی کند قطعا حال خوشش غیر قابل درک بود.
تحلیل ساختاری

دلایل محبوبیت جناب خان : جدای از ویژگی‌های شخصی کاراکتر «جناب خان»، یک سری مسائل هم باعث شده تا در زمان کوتاه به یکی از چهره‌های محبوب تلویزیون بدل شود؛ چهره‌ای که کودک و بزرگ دوستش دارند و مدام منتظرند در برنامه حضور داشته باشد.

شکل ظاهری: یکی از دلایلی که باعث شده مردم جناب خان را دوست داشته باشند، در وهله اول، جذابیت قیافه این عروسک است. طرح و ایده اصلی این عروسک از کاراکترهای برنامه موفق «ماپت شو» گرفته شده؛ عروسک هایی که سالیان سال برنامه اجرا کرده‌اند و در کل جهان محبوبیت ویژه‌ای دارند. عروسک هایی با چشمهای قلمبه، دماغ‌های گنده و دهانهای گشاد! یعنی می شود گفت که با استفاده از این قیافه، جناب خان نیمی از راه را برای جذب مخاطب رفته.
صدای عروسک: محمد بحرانی در صداپیشگی دو عروسک ببعی و آقای همساده در کلاه قرمزی نشان داده بود که توانایی ویژه‌ای در صحبت کردن به جای کاراکترهای عروسکی بزرگسال دارد. نکته جذاب ماجرا اینجاست که در هرکدام از این ها هم به شیوه‌ای جداگانه حرف می زند. جای ببعی انگلیسی حرف می‌زند، جای آقای همساده، شیرازی و حالا هم برای جناب خان در قالب جنوبی فرو رفته. چهره تیره جناب خوان و لباسهایی که تنش می کند کاملا او را مناسب همین لهجه کرده و بحرانی آنقدر برای نشستن صدا روی صورت او تلاش کرده که آدم خیال می کند جناب خان بدون لهجه جنوبی اصلا نمی تواند جور دیگری صحبت کند. درواقع بخش مهمی از جذابیت جناب خان مدیون صدای جذابی است که بحرانی روی آن گذاشته.
کل کل و موقعیت‌های نمایشی با رامبد: جدای از قیافه، لحن صحبت کردن، تکه کلامها و رقص و آواز و کل کل با رامبد مهم ترین نکته‌ای که باعث شده مردم از این کاراکتر در «خندوانه» خوششان بیاید. حالا از عجیب بودن اسم «رامبد» یا «استندآپ کمدی» برای او گرفته تا تمرین خواستگاری و شکست عشقی و ... برای همین هم هست که استندآپ کمدی‌های جناب خان جایگاه ویژه‌ای برای مردم دارد و در شبکه های اجتماعی، مدام دست به دست می‌چرخد.
شناسنامه
اسم: جناب خان
شغل: لبو فروش
سن: حدود 50 سال
متولد: جنوب
میوه مورد علاقه: آلوئه ورا
رنگ مورد علاقه: آلوئه ورایی

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=300645

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از معصومه شوقي

منتظر رامبد و جناب خان باشید!
در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود
جواد یحیوی: در حق پسرم کوتاهی کردم!
تصویری از نیکی کریمی در جشنواره‌ی ونیز
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت دوم)
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت اول)
گریم سخت مهدی پاکدل و دیگر بازیگران فیلم محمد رسول الله
ایرج کریمی منتقد سینما درگذشت
وقتی استفاده از پروتز، پرویز پرستویی را جوان کرد
هدیه تهرانی؛ از اوج درخشش تا خاموشی
عاشقانه‌ی "در دنیای تو ساعت چند است" در صدر فروش‌ بیپ‌تونز
حسین محب اهری از مبارزه با سرطان می گوید
تئاتر‌هایی که توقیف شده‌اند
بیوگرافی ندا مقصودی
جناب‌خان کیست؟/ گفتگوی خواندنی با صدا پیشه عروسک جناب خان
فرهاد آئیش بازیگر فیلم تازه مانی حقیقی شد
خاطره طنز ملیکا شریفی نیا از مادرش، هنگامی که در ترافیک گیر کردند
ساره بیات و رعنا آزادی ور از محمد رسول الله چه گفتند؟
کارگردان «جیغ» درگذشت
لباس متفاوت و زیبای محمد علیزاده در کنسرت اش