نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز

زهرا فلاحی 8 سال پیش
نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

کارگردان : Kenneth Branagh

نویسنده : Chris Weitz

بازیگران : Lily James, Cate Blanchett, Richard Madden

خلاصه داستان : سیندرلای کوچک وقتی به طور ناگهانی پدرش را از دست می‌دهد، به شدت مورد آزار و اذیت مادرخوانده‌ی خبیثش قرار می‌گیرد، اما پس از ملاقات با یک غریبه مسیر زندگی‌اش تغییر می‌کند
منتقد: جیمز براردینلی - امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)
تبدیل یک انیمشن به فیلم سینمایی واقعی کار سختی است، مخصوصا اگرآن انیمیشن یک انیمیشن کلاسیک به نام سیندرلا باشد که در سال 1951 به وسیله دیزنی ساخته شده است و سه نسل از علاقه مندان به فیلم با آن خاطره سازی کرده اند و خب ساختن این انیمیشن با بازیگران واقعی و احساسات جدید ممکن مورد حمله برخی ها قرار بگیرد مخصوصا وقتی کارگردان فیلم بیشتر به دنیاهای شکسپیری تعلق داشته باشد تا جهان‌های فانتزی دیزنی.یکی از نگرانی هایی که در مورد این فیلم وجود داشت این بود که خانواده سیندرلا ویژگی هایی خاصی داشتند که باید با سلیقه ی مخاطب امروزی به روز می شد که این معضل رفع شد. این اولین باری نیست که انیمیشن سیندرلا به فیلم تبدیل می شود. «اندی تنانت» در سال 1998 فیلم سیندرلا ساخته بود (با حضور «درو باریمور») که البته ورژن 2015 این فیلم از آن ورژن بهتر است. فیلم سال 2015 در جوان سازی این انیمیشن کلاسیک موفق بوده است. کارگردان و نویسنده این فیلم به اهمیت فانتزی در فیلم سال 1951 پی برده اند و آن را درک کرده اند. همچنین آن ها چند تغییر خوب در ورژن سال 2015 ایجاد کرده اند که می توان به تبدیل کردن سیندرلا (با بازی ستاره‌ی سریال «داون‌تون اَبی» «لیلی جیمز») به کارکتری با شخصیت قوی و مستقل اشاره کرد و پرنس چارمینگ (با بازی ستاره‌ی سریال «بازی تاج و تخت «ریچارد مَدِن) را شجاعتر و خودمختار کرده اند و نامادری بدجنس سیندرلا به ادامه روش های شیطانی اش تشویق کرده اند.

نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز

فیلم با مقدمه ای درباره زندگی لیدی ترمن (نامادری سیندرلا با بازی «کیت بلنشت») و دو دختر احمقش آغاز می شود. دهه اول زندگی الا (همان سیندرلا) به خوبی گذشت.وقتی مریضی مادرش را از او گرفت، او و پدرش در خوشی ها و غم ها با هم بودن و الا با این عقیده مادرش زندگی کرد که «شجاعت داشته باش و مهربان باش».مدتی بعد از ازدواج پدرش،پدرش مرد و الا را با نامادریش تنها گذاشت، با کسی که با الا مانند خدمتکاران رفتار می کند. از وقتی اسم الا به سیندرلا تغییر یافت که ناخواهریش لکه ای روی صورت او دید و او نتوانست در اتاق رقص در کاخ با شاهزاده چارمینگ دیدار کند ولی در عوض یک روز با دوچرخه بیرون بود شاهزاده را دید و خودش را کارآموز کاخ معرفی کرد و گفت از اتفاقاتی که افتاده است و شاهزاده می خواهد ازدواج کند بی خبر است. سیندرلا در هنگامی که شاهزاده می‌خواهد گوزنی را شکار کند، سعی می‌کند تصمیم او در مورد سرنوشت آن حیوان را عوض کند و موفق هم می‌شود.

نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز

زمان انتخاب همسر شاهزاده چارمینگ می رسد و شاهزاده کس دیگری جز سیندرلا را نمی خواهد هرچند پدرش و دوک بزرگ با ازدواج سیاسی موافق اند و با وصلتی عاشقانه مخالفند.داستان این فیلم از داستان انیمیشن سال 1951 به طرز قابل توجهی بهتر است. در این فیلم دسیسه های سیاسی وجود دارد که البته برای جوانان پیچیدگی ایجاد نمی کند و شخصیت ها بهتر پرداخت شده اند. جنبه مهم دیگر که بی عیب است عهدی قوی و پایدار بین بیننده و این شیرزن است و موجب نشده است که رتبه بالای سیندرلا در بین قهرمانان دیزنی آسیب ببیند. دختر ها در این ورژن سیندرلا ستایش می شوند که تنها به همین دلیل است.به عنوان کارگردان «کنت برانا» استعداد ویژه ای در خلق صحنه های مجلل دارد و گواه آن فیلم «هملت» است. او کیفیت را برای سیندرلا به ارمغان آورده است. صحنه های اولیه در نور صاف و طلایی شست و شو داده شده‌اند.کالسکه حمل سیندرلا بسیار زیبا درست شده است و سالن رقص شورشی از رنگ ها است و پر از انرژی است.سیندرلا تجسم زیبایی در آن لباس آبی و کفش های بلورینش است.

نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز


شکی نیست که انیمیشن سال 51 در ظاهر سیندرلا در این فیلم تاثیر داشته است و برانا تمام استعدادش را به کار گرفته است تا سیندرلا را خاطره انگیز کند.دیزنی قصد دارد بسیاری از انیمیشن هاش شاهکارش را تبدیل به فیلم کند و سیندرلا نشان داد برای داشتن یک فیلم شاهکار احتیاجی نیست فیلم را موزیکال کرد یا صحنه های دراماتیک به آن اضافه کرد.


مترجم: روزبه جاریانی

ساير تصاوير

نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز نقد و بررسی فیلم Cinderella (سیندرلا)- هایپرکلابز
منبع :http://www.naghdefarsi.com/world-movies-review/148...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب